Как да преодолеем страховете си в 5 стъпки

Как да преодолеем страховете си в 5 стъпки?

Страхът е съвкупност от негативни чувства и емоции, които се активират от заплашителен обект. Формира се на базата на предишен опит и има защитна функция. Има и такива страхове, които възникват без индивидът да е попадал в ситуации, които го предизвикват – те са плод на нашите фантазии. Често се страхуваме от материята, в която нямаме познание.

Страхът ни блокира и ни пречи да се развиваме и да бъдем успешни. Той е най-голямото предизвикателство за сбъдване на нашите мечти. И там където се страхуваме най-много – е нашият най-голям потенциал.

„Единственото нещо, от което трябва да се страхуваме е самия страх” – Франклин Рузвелт.

Най-разпространеният страх е страхът от публична изява, да застанем и да говорим пред много хора. И за мен това беше мнооооого голям страх. Но след като се изправих лице в лице с него и го победих, видях, че няма нищо страшно. Даже ми беше много приятно. А опиянението от победата му беше най-сладка. Защото видях, че страхът не е страшен, стига да се изправим срещу него. Веднъж изправили се, намираме смелост и кураж, и даваме най-доброто, на което сме способни.

Страх от провал, страх от неуспех, страх от неодобрение, страх от загуба на репутация, страх от успех, страх от собствената ни уязвимост…. и можем да пишем до безкрай. Всеки си има неговите страхове, ако един го е страх от змии, друг го е страх от кучета, трети го е страх от красиви жени.

Успеем ли да преодолеем страховете си, пред нас се откриват нови възможности и нови хоризонти.

Освободете пространство за нови и вълнуващи неща в живота си

Ето и 5 стъпки, в които можем да преодолеем страховете си:

Стъпка 1 – Признаване на страха.

Да си признаем, че ни е страх и да не се срамуваме от това. Всеки има своите страхове. Важното е да си го признаем. След това да започнем да го изучаваме и да се опитаме да го покорим. Да се изправим лице в лице с него. Да сме готови на двубой.

Стъпка 2 – Приемане на страха.

Да приемем страха си. Да не му се ядосваме и да не му обръщаме много внимание, защото колкото повече внимание му обръщаме, по-голям ще става той.

Стъпка 3 – Анализиране на страха.

Да анализираме страха си. Откъде произлиза той? Защо ни е страх? Каква е причината? Дали този страх е наш или ни е внушен от нашите родители или от социума? Пример: „Не се катери по дървото, ще паднеш и ще си счупиш краката!”

Стъпка 4 – Действие.

Действие, действие и пак действие! Колкото повече вървим срещу нашия страх, толкова повече увереността, самоуважението и самооценката ни се повишават. И постепенно нашият страх намалява. Но за действието се иска огромна доза смелост и кураж. Да действаме целенасочено!

Стъпка 5 – Самодисциплина.

Най-важното за успеха е самодисциплината. Това е силата на характера да доведе целта си до край. Самодисциплината помага и за рационалното използване на времето, като се концентрираме върху най-важната задача. Какво правят целеустремените хора? – Действат с всички сили и средства, за да доведат целта си до край. Така че когато сме решили да преодолеем страха си, стоим там, срещу него и действаме. Достатъчно е само да сме срещу него. Тогава ще си кажем: „А, то не било толкова страшно.... аз за какво се тревожих толкова?!!”

Няма коментари

Напиши коментар