5 техники как да живеем без вкопчване

5 техники как да живеем без вкопчване

Често се случва да се вкопчваме в нещо – събитие, вещ, човек, предмет….

Какво всъщност е вкопчването? Вкопчването е да се държим здраво за нещо, да не искаме да го пуснем, да се притискаме и прилепваме за него.

Много често нещата, които сме придобили с много усилия – къща, кола, финансово положение, имидж, имат специално значение за нас. Несъзнанателно започваме да градим идентичността си спрямо тях. Идентифицираме се спрямо това, което притежаваме. Притежанието е тежест и започваме да градим страх от загуба. И колкото повече се страхуваме, толкова по-голяма е вероятността да загубим това, което притежаваме. Вместо да живеем свободно, ние сами си слагаме окови. Постоянно сме в стрес, дори и при най-малката възможност от загуба на „нашето” заставаме нащрек. Този страх води до още по-силно вкопчване в нещата. Защото загубим ли ги, ние губим нашата идентичност. Забравяме кои сме и изпадаме в дълбока „дупка”. Нямаме желание за нищо, сякаш животът няма смисъл. Искаме да сме свободни, а сами се поставяме в клетка. Така губим ценно време, време в което да бъдем щастливи.

Дори и да не загубим, това в което сме вкопчени, страхът от загуба ни пречи да му се радваме.

5 техники, които помагат, когато сме в подобно ситуация:

1. Да пускаме нещата.

Когато пуснем ръцете си и ги отворим, тогава те се напълват. Можем и да раздадем предмети, без които „не можем”. В началото може да изглежда плашещо, но е хубаво убеждение да видим, че можем и без тези предмети, че животът продължава и без тях.

2. Да започнем ново начинание

Нов спорт, ново хоби, нов език, ново занимание. По този начин фокусът се измества от обекта на вкопчването и вниманието ни е съсредоточено в ученето на новото. Има хора, които под въздействие на „криза” се отдават на творчеството и създават велики творби.

Техника как да живеем без вкопчване

3. Да живеем в настоящия момент и да изживяваме всеки миг пълноценно.

Времето е ресурс, който няма да се върне, затова трябва да го използваме максимално. Да престанем да живеем в миналото и да се радваме на сегашния момент.

4. Каквото и да сме постигнали, ние не сме работата си, не сме вещите ни, къщата ни.

Не трябва да се определяме с тях. Дори и да ги загубим, нашата същност остава непроменена.

5. Илюзия е да търсим щастието около нас.

То е вътре в нас. А за да сме щастливи е необходимо да обичаме себе си. Да си доставяме радост и да се ценим. Ние сме най-важни и връзката ни със себе е за цял живот. Затова е добре да се обърнем към себе си и да се питаме какво искаме и от какво имаме нужда. Най-важното е да се научим да пускаме вещите, хората, ситуациите. Защото когато ги пуснем, се открива друга алтернатива. Няма как да разберем каква е тя, ако не се освободим от това, за което сме се хванали здраво и както гласи и притчата за вкопчването:

5 техники как да живеем без вкопчване

„Един човек се изкачвал по някаква планина. Изкачването било доста трудно, тъй като околността била покрита с дълбок сняг. Планинарят прекарал нощта в заслон и на сутринта установил, че целият склон бил затрупан, което щяло много да затрудни изкачването. Но тъй като не искал да се върне назад, стиснал зъби и продължил да се катери все по- нагоре по стръмните скали. Не щеш ли, изведнъж – може би поради зле премерено движение или заради напрежението, – докато забивал пикела, за да закрепи въжето си, куката се изплъзнала от ръцете му. Човекът загубил опора и полетял стремглаво надолу, без да може да избегне ударите в острите скали, които се подавали изпод снежните преспи. Целият му живот преминал пред очите му и когато очаквал най-лошото, усетил как някакво въже го удря по лицето. Без дори да мисли, инстинктивно се вкопчил в него. Може би въжето било забито в скалата от друг катерач… Ако се окажело, че е така, имало надежда да се задържи за него и да предотврати по-нататъшното падане. Вперил поглед нагоре, но виждал само вихрушката и сипещия се сняг. Следващите няколко секунди от главоломното и сякаш безкрайно падане му се сторили като векове. Въжето внезапно се изопнало и той увиснал на него. Човекът не виждал нищо, но знаел, че за момента бил спасен. Снегът не спирал, а той стискал въжето, вкочанен от студ и увиснал на парчето коноп, без което сега щял да лежи премазан върху скалната седловина. Опитал се да се огледа наоколо, но напразно – нищо не се виждало. Извикал няколко пъти и разбрал, че няма кой да го чуе. Шансовете му за спасение били нищожни. „Ако не направя нещо веднага, това ще е краят на живота ми“, помислил си планинарят. Но какво? Помислил дали да не се изкачи по въжето, за да се опита да стигне до заслона, но осъзнал, че това било невъзможно. Изведнъж чул някакъв глас. Гласът идвал от него и казвал: „Пусни се.“ Може би принадлежал на Бог, на вътрешната му мъдрост или на някой зъл гений, може би халюцинирал… Гласът продължил да настоява: „Пусни се… Пусни се“. Помислил, че ако пусне въжето, щял да умре на часа. Но пък така щял да сложи край на мъчението си. Замислил се за изкушението да избере смъртта, за да престане да страда. В отговор на тази мисъл се вкопчил още по- силно във въжето. Но гласът продължавал да повтаря: „Пусни се, недей повече да страдаш, няма полза от тази болка, пусни се.“ Наложил си да се държи още по- здраво, докато упорито си повтарял, че никой глас не бил в състояние да го убеди да пусне въжето, на което дължал живота си. Борбата продължила с часове, но алпинистът останал вкопчен в това, което смятал за единствената си възможност за спасение. Историята разказва, че на следващата сутрин спасителна група намерила планинаря полумъртъв, на прага на фаталното измръзване. Необяснимо как, все още бил уловен за въжето… на по-малко от метър над земята.”

*Притча „Пусни въжето” е написана от Хорхе Букай и публикувана в книгата му „Пътят на сълзите”.

– Трябва ли да виждам някакви неща? Май трябваше да се отпусна повече. Мисля, че не се получи. – изреждах с ококорени от любопитсво очи.
– Няма “трябва”. Станало е от каквото си имала нужда. В най-лошия случай си си починала от ежедневието.

Казах благодаря и бързах да си тръгна. Противоречиви мнения се боричкаха в главата ми. Чувствах се много различно. Хем отричах това, което се случи, хем допусках, че хипнозата е нещо много приятно. Качих се в колата. Бях погълната от мисли и въобще не разбрах как стигнах у дома. Отворих компютъра си и започнах да проучвам за хипнозата. Натъкнах се на сайта на терапевта. Видях, че има курс по основи на хипнозата след седмица. Записах се, много, много ми беше интересно. А и луната ми е в Риби, още от дете имам интерес към невидимото, езотеричното.

Няма коментари

Напиши коментар